Гомогенізація багатьох рідких і пастоподібних продуктів в даний час стає одним з основних видів обробки в масовому виробництві. Завдяки цьому процесу продукт не буде розшаровуватися при тривалому зберіганні або транспортуванні. Як правило, інші види обробки не дають подібних якісних ефектів.
Процес розщеплення жирових кульок у молоці на дрібніші жирові кульки під час диспергування та їх наступний рівномірний розподіл в об’ємі готового продукту називається гомогенізацією. Використовується у виробництві пастеризованого і стерилізованого молока, кисломолочних напоїв, вершків, йогуртів, молочних десертів, відновленого і згущеного молока, дитячого харчування, ЗЦМ, сумішей.
Гомогенізатор високого тиску – це апарат, що складається з об’ємного плунжерного насоса високого тиску і клапана гомогенізації. Оскільки ефект клапана гомогенізації заснований на перепаді тиску під час проходження продукту через випускний канал, то для збереження мінімальної ширини прохідного каналу необхідно збільшити діаметр клапана. Проте в той же час збільшується зусилля гомогенізації, а також клапан стає великим, важким і складним в експлуатації.
Принцип роботи
Продукт входить у компресійну головку і піддається стиску плунжерним насосом. На виході з компресійної головки, встановлений клапан гомогенізації. Регулюючи відстань між клапаном гомогенізації і ударною головкою, створюється необхідний тиск. Регулювання здійснюється за допомогою гідропневматичної системи, встановленої на вузлі гомогенізації. Робоча висота клапана гомогенізації становить приблизно 0,1 мм; швидкість потоку продукту через клапан гомогенізації варіюється в межах від 100-400 м/с, час проходження 10-15 мікросекунд. У цей час весь тиск, переданий рідини, перетворюється на кінетичну енергію: менше 1% необхідної енергії використовується процесу гомогенізації. Решта енергії, що залишилася, трансформується в тепло і тому продукт зігрівається в момент проходу через клапан гомогенізації. Наприклад, для молока температура продукту збільшується на 1°C кожні 40 бар тиску гомогенізації.
Застосування
Переваги гомогенізації добре відомі в молочній галузі. Вона дозволяє отримати більш стабільний продукт з тривалим терміном зберігання, поліпшити смак продукту, скоротити кількість добавок і чітко позначити склад продукту. паст, соків, кетчупів, майонезів та багатьох інших продуктів. У процесі гомогенізації вибір відповідних матеріалів і компонентів, схильних до зносу, має вирішальне значення для забезпечення гарного рівня надійності машини та зниження витрат на керування та обслуговування.